10 obszarów dezynfekcji w szkole.

Dzieci chętnie dotykają różnych przedmiotów i powierzchni, przez co nieświadomie przenoszą rozmaite drobnoustroje. Ich naturalną cechą jest duża ruchliwość, ciekawość. W trosce o ich bezpieczeństwo niezwykle ważna jest profesjonalna dezynfekcja. Przy tak licznych grupach, jakie znajdziemy w placówkach oświatowych, ryzyko choroby drastycznie rośnie. Regularna i profesjonalna dezynfekcja najbardziej narażonych obszarów minimalizuje ryzyko przenoszenia patogenów.

Jakie obszary wymagają codziennej dezynfekcji?

W placówkach oświatowych istnieje wiele miejsc, które dzieci dotykają kilka czy nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Ryzyko pozostawienia na nich drobnoustrojów jest bardzo duże, dlatego też obszary te warto dezynfekować codziennie lub też po każdym przypadku kontaminacji.

Mowa tutaj między innymi o przedmiotach i obszarach, takich jak:

 • biurka
 • krzesła
 • meble
 • szafki na książki
 • podłogi (w tym wykładziny)
 • przyrządy do ćwiczeń
 • osprzęt sportowy
 • poręcze i klamki
 • szatnie i sanitariaty
 • obuwie
 •  

Szkoła to złożone środowisko, w którym przebywamy znaczną część dnia.

Środowisko szkoły to dzieci i pracownicy – osoby w różnym wieku. Od kilkulatków poprzez nastolatków aż do osób starszych. Jak wiemy, każdy z nich może przenosić wirusy i różne drobnoustroje, zatem dezynfekcja jest również niezwykle ważnym elementem dbania o higienę i zdrowie podopiecznych jak i pracowników.

Jak i kiedy dezynfekować ?

W szkołach na szczególną uwagę zasługują takie obszary jakich dotykają podopieczni i pracownicy. Poręcze i klamki przemywane kilka razy dziennie  preparatem dezynfekcji jest niewystarczającym zabiegiem do zapewnienia bezpieczeństwa. Każda klasa to około 20-30 dzieci. Dezynfekcje prowadzi najczęściej jedna osoba, która nie jest w stanie wykonać całkowitej dezynfekcji uwzględniającej wszelkie przedmioty, powierzchnie dotykane przez dziesiątki uczniów. Problem jest ilość przedmiotów i rozmiar powierzchni do dezynfekcji. Również nie każda powierzchnia (np. wykładziny) mogą być zdezynfekowane w sposób standardowy.

Odpowiedzią uzupełniającą praktykę dezynfekcyjną są Zamgławiacze do dezynfekcji. Urządzenia specjalnie zaprojektowane do dezynfekcji dużych i małych powierzchni, przy użyciu starannie opracowanego roztworu dezynfekującego, który zabija 99,9% wszystkich bakterii i wirusów. Użycie mgły do przenoszenia środka dezynfekującego stanowi Idealny wybór, aby zapewnić całkowitą dezynfekcję powierzchni.

Skuteczność dezynfekcji

1 %
standardowa dezynfekcja
1 %
dezynfekcja zamgławianiem
1 %
standardowa dezynfekcja
1 %
dezynfekcja zamgławianiem

Zastosowanie zamgławiania to dotarcie środka dezynfekcyjnego w miejsca mogące zostać pominięte podczas standardowej dezynfekcji. To również oszczędność środka dezynfekującego jak i  energii elektrycznej, oraz daje możliwość regulacji czasu dozowania środka dezynfekującego.

Co z obuwiem ?

Wiele szkół wobec sytuacji pandemicznej nie wprowadziło zmiany obuwia w swoich placówkach. Jak zabezpieczyć przestrzeń szkolną od wprowadzenia patogenów. Odpowiedzią jest szybka dezynfekcja obuwia.

Wanienki do dezynfekcji butów umieszczane na wejściu lub wyjściu, w miejscach gdzie jest to wymagane, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i infekcji. Nadają się do stosowania z większością środków dezynfekujących. Posiadają wkładkę z pianki, zmniejszającą wymaganą ilość roztworu i ograniczającą wycieki.

Podsumowanie

Każda szkoła posiada procedury, regulamin i wytyczne dotyczące funkcjonowania w czasie pandemii. Zastosowanie zasad w połączeniu ze skutecznymi metodami i narzędziami do dezynfekcji to  krok w kierunku bezpiecznego otoczenia dla Nas i naszych bliskich.

Zapytaj eksperta:

Jarosław Zieliński, tel: 695 421 930, e-mail: jzielinski@jfcpolska.pl