Deszczówka to jedyne odnawialne źródło wody.

Jak odzyskiwać wodę deszczową?

Pozyskiwanie i wykorzystywanie wody deszczowej to ekologiczny sposób na oszczędność i wykorzystanie tego, co daje nam natura.

Około 25% wody dostarczanej nam jako pitna (z instalacji kanalizacyjnej) zużywamy na spłukiwanie miski ustępowej, 8% na sprzątanie, mycie i podlewanie ogrodów, a 15% – na pranie. Do wymienionych celów nie musimy używać wody pitnej – wystarczy ta pozyskana z deszczówki. Wykorzystanie wody z opadów atmosferycznych jest ekologiczne i ekonomiczne. Jednocześnie pozwala zmniejszyć koszty utrzymania domostwa.

Spadająca woda deszczowa jest czysta, spływając po powierzchni, np. dachu, ulega zanieczyszczeniu. Deszczówka może pokrywać blisko 50% naszego zużycia wody, a  służyć nam może np do:

  • podlewania ogrodów, działek, domowych kwiatów – dla większości roślin deszczówka jest najzdrowsza.
  • spłukiwania toalet,
  • prania, (dzięki miękkiej będziemy mogli zastosować mniej środków piorących, a przy tym znacznie mniej kamienia będzie osadzać się na grzałkach,
  • w pracach porządkowych, jak zmywanie czy sprzątanie.

Pozyskiwanie deszczówki

Do pozyskiwania i późniejszego wykorzystywania deszczówki możemy nie potrzebujemy specjalistycznej, technicznej wiedzy i umiejętności. Możemy skorzystać z gotowych rozwiązań technicznych. Wystarczy wybrać jeden z dwóch typów systemu: naziemnego i podziemnego.

Naziemny zbiornik
Podziemny System Ogrodowy

Wielkość zbiornika na deszczówkę zależy od potencjalnej ilości zbieranej wody, a więc np. od wielkości dachu. Przyjmuje się, że na każde 25 m2 powierzchni dachu (czy innej powierzchni, z której woda będzie zbierana) powinien przypadać 1 m3 objętości zbiornika.

Jak odprowadzić wodę z rynien?

Woda deszczowa zbierana jest z dachu poprzez system rynnowy do zbieracza na wodę, a następnie doprowadzana rurą spustową do zbiornika. Nadmiar wody spływa dalej rynną. Dzięki zbieraczowi wody w systemie JFC, deszczówka jest nie tylko zbierana, ale również przepuszczana przez system filtrów. W ten sposób oczyszczona trafia do zbiornika na deszczówkę. Możesz teraz wykorzystywać wodę deszczową nawet tam, gdzie wcześniej było to niemożliwe ze względu na duże zanieczyszczenie.

Zbieracz wody przechwytuje deszczówkę z rury spustowej do momentu, gdy woda w zbiorniku osiągnie poziom na jakim zainstalowany jest zbieracz. Nadmiar płynie dalej rurą spustową.

Co zrobić z deszczówką?

Zagospodarowanie deszczówki to sposób zarówno na obniżenie domowych rachunków, jak i duży krok w stronę ochrony środowiska. Aby żyć oszczędnie i ekologicznie, deszczówkę nie wystarczy wykorzystywać tylko w ogrodzie, ale i w czasie prac gospodarskich w domu. Jej wykorzystania nie należy się obawiać – padająca deszczówka jest czysta i wolna od zarazków, dopiero kiedy spływa po dachu, ulega zanieczyszczeniu. Deszczówka pokryć może nawet 50% zużycia wody.

Deszczówka w ogrodzie

Jednym z najpopularniejszych sposobów zagospodarowania deszczówki jest jej wykorzystanie w ogrodzie. Najczęściej wykorzystuje się ją do podlewania kwiatów i trawy. Zbieranie deszczówki do podlewania nie jest trudne – wystarczy użyć gotowego rozwiązania JFC. Deszczówka w ogrodzie może również posłużyć do napełniania oczek wodnych i basenów kąpielowych, mycia samochodu czy elewacji budynku.

Deszczówka w domu

Deszczówka może być wykorzystywana nie tylko w ogrodzenie, ale i w domu. Podziemny System Ogrodowy JFC Polska umożliwia doprowadzenie wody opadowej do WC, pralki, zmywarki i innych sprzętów domowych. Deszczówka, która będzie wykorzystywana do domowych prac. To gotowy rozwiązanie techniczne, które sprawi, że Twoje gospodarstwo będzie jeszcze bardziej ekologiczne i jednocześnie pozwali zmniejszyć koszty utrzymania domostwa.

Pytanie, jak zbierać deszczówkę na działce zadają już nie tylko fani ekologicznych rozwiązań. Umiejętne gromadzona i przechowywana woda opadowa pozwala na zmniejszenie kosztów, jakie ponosimy za korzystanie z miejskich wodociągów. Deszczówka sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i w domu. I choć nie jest ona stale do dyspozycji jak woda pitna, to w naszej szerokości geograficznej ilość wody opadowej powinna być satysfakcjonująca. Systemy zbierania deszczówki można stosować w domach jedno- i wielorodzinnych, a także w budynkach użyteczności publicznej.

Zapytaj naszego eksperta:

Jarosław Zieliński, tel: 695 421 930, e-mail: jzielinski@jfcpolska.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn